تبلیغات
Information Technology - آدرس دهی IP
Information Technology
"تلاش کردن" بهترین راه رسیدن به موفقیت می باشد.

آرشیو

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

آدرس دهی IP


پروتکل IP در میان پروتکل های لایه شبکه به سبب سیستم آدرسدهی خاصش جهت شناسائی کامپیوترهای یک شبکه منحصر به فرد است. آدرسهای IP، 32 بیتی بوده و شامل هم آدرس شبکه و هم آدرس کامپیوتر میزبان در آن شبکه است. هر کامپیوتر در یک شبکه IP دارای یک آدرس IP مشخص می باشد واین آدرس در حقیقت به کارت شبکه هر کامپیوتر اشاره دارد به این معنا که کامپیوتری که دو کارت شبکه فعال دارد دارای دو آدرس IP است. همینطور مسیریابها حداقل دارای رابط هایی برای دو شبکه می باشند و در نتیجه باید یک آدرس IP برای هر کدام از رابط ها داشته باشند.

هنگام ارسال یک packet به سیستمی دیگر(چه در همان شبکه و یا در شبکه ای دیگر) به این علت که پروتکل لایه پیوند داده نمی تواند با آدرس های IP کار کند(این لایه فقط با MAC آدرس ها کار میکند) ، IP مجبور است آدرس سخت افزاری یک سیستم در همان شبکه را به این لایه ارائه کند. برای این کار IP از پروتکلی دیگر در لایه شبکه به نام ARP ١استفاده میکند.
پروتکل ARP از پیغامهای انتشار با آدرس IP سیستمی که درهمان شبکه است بهره می برد. سیستمی که آن آدرس IP را دارد به پیغام انتشار پاسخ می دهد و بدین وسیله آدرس سخت افزاری لایه پیوند داده اش مشخص می گردد.
در صورتیکه مقصد نهایی datagram در شبکه ای دیگر باشد، آدرس IP در پیغام انتشار پروتکل ARP ، آدرس مسیریاب متصل به شبکه سیستم فرستنده خواهد بود. بعد از این مراحل، پروتکل IP datagram و همینطور آدرس سخت افزاری لازمه را به لایه پیوند داده جهت ساخت فریم تحویل می دهد.
آدرس های IP با فراهم کردن شناسه های منحصر به فرد( و گنجانده شده در خود داده ارسالی )برای کامپیوتر وشبکه اش ،به هر سیستم عامل با هر platform ١ای اجازه ارتباط با دیگران را می دهد.
یک آدرس IP مقداری 32 بیتی است که هم شامل شناسه شبکه و هم شامل شناسه میزبان می باشد. این آدرس با 4 عدد دهدهی هر یک در محدوده 0 تا 255 نمایش داده می شود. هر کدام از این اعداد دهدهی در حقیقت معادل یک عدد باینری 8 بیتی است که به آن یک octet گفته می شود. همانطوریکه گفته شد این آدرسها برای هر کامپیوتر در شبکه منحصر به فرد می باشد. به عبارت بهتر تمام کامپیوترهایی که در یک شبکه هستند دارای آدرس شبکه یکسان ولی آدرس میزبان (کامپیوتر)منحصر به فردند. برای سیستمهایی که در شبکه اینترنت فعالیت می کنند IANA ٢ شناسه های آنها را برای اطمینان از uniqe بودن آدرسها اختصاص می دهد( البته مجازا تمام آدرس های IP موجود، در اختیار فراهم کنندگان سرویس اینترنت(ISP) قرارگرفته است و برای رجیستر شدن در اینترنت از ISP ها IP در یافت می شود).

کلاس های آدرس IP
مهمترین نکته در مورد آدرس های IP این است که این آدرسها می توانند تعداد بیت های متفاوتی را بر اساس اندازه شبکه به شناسه شبکه و کامپیوترها اختصاص دهند. IANA چندین کلاس IP را بر اساس اندازه شبکه ها تعریف کرده است که مشخصات آن در جدول 2-4 آمده است.

کلاس های A ، B و C به ترتیب با الگو های بیتی 0 ، 10 و 110 آغاز می شوند. علاوه بر کلاس های A ، B وC دو کلاس D و E نیز وجود دارد. کلاس D با بیتهای 1110 شروع می شود و برای استفاده از پیغامهای multicast رزرو شده است. کلاس E نیز با بیتهای 11110 آغاز می شود و تا اکنون استفاده نشده است.
برای استفاده ی آدرس IP متعلق به یک کلاس ( این آدرسها مطابق با نیاز شبکه و تعداد کامپیوترها مشخص می شوند) قوانینی وجود دارد که باید رعایت شوند:
• بیتهای شناسه شبکه نمی توانند همگی 1 و یا همگی 0 باشند.
• بیتهای شناسه میزبان(کامپیوترها) نمی توانند همگی 1 و یا همگی 0 باشند.
به عنوان مثال در کلاس A محدوده مقادیر بایت اول از 00000001 تا 01111111 می باشد(از 1 تا 127). همه صفر یا همه یک وهمچنین مقدار 127غیر مجاز بوده و برای کارهای دیگری رزرو شده است. در نتیجه اگر مقدار بایت اول در یک آدرس IP در این محدوده (1 تا 127) باشد آن آدرس متعلق به کلاس A خواهد بود. همچنین 24 بیت دیگر نیز مربوط به شماره میزبان در آن شبکه می باشد.
در کلاس A تعداد شبکه ها تا 126 عدد و تعداد کامپیوترهای میزبان هر شبکه نیزمی تواند تا 16778214 (2-224) عدد باشد. کلاس B و C بیت هایی بیشتری را به شبکه اختصاص داده و از تعداد بیتهای مربوط به میزبان کاسته اند. از این کلاس ها می توان برای شبکه های دیگر با کامپیوترهای کمتر استفاده کرد.
آدرس IP 192.168.0.1 نمونه ای از آدرس کلاس C و 129.256.0.2 نمونه ای از آدرس کلاس B می باشد.Subnet Masking
Subnet Mask در واقع تعیین کننده و جدا کننده بیت های شناسه شبکه از شناسه میزبان است. مثلا Subnet Mask مربوط به کلاس B ، 255.255.0.0 می باشد که 2 بایت اول شماره شبکه و دو بایت بعدی شماره میزبان را نشان می دهد. در حقیقت بیت های 1 در Subnet Mask بیت های شبکه را درآدرس IP نشان داده و بیت های 0 نیز بیت های میزبان را نشان می دهند.(معادل باینری 255.255.0.0 عبارت است از 11111111.11111111.00000000.000000)
اینکه یک شبکه برای مثال در کلاس A دارای 16 میلیون کامپیوتر باشد تقریباً امری محال به نظر میرسد. به همین خاطر این امکان وجود دارد که آدرسهای IP در کلاس ها نیز به
زیر مجموعه هایی تقسیم شده و از آنها استفاده جزئی تری شود. مثلاً ISP ای که یک آدرس IP از کلاس A در اختیار دارد می تواند به هر کدام از زیر شبکه ها یش ( که از ان سرویس می گیرند) محدوده ای از آدرس های IP ( از همان رنجی که در اختیار دارد) را اختصاص دهد. این محدوده ها نیز توسط مقدار 4 بایتی Subnet Mask مشخص میشوند.
به عنوان مثالی دیگر اگرآدرس IP ای بصورت 131.24.67.98 ، با Subnet Maskای به صورت 255.255.255.0 در نظر گرفته شود می توان حدس زد که آدرس متعلق به کلاس B بوده(شروع با 131) و تنها بایت آخر شماره میزبان را در شبکه با آدرس 131.24.0.0 نشان می دهد زیرا131.24.67.0 شماره زیر شبکه ای(Subnet) از شبکه اصلی است ( 67در اینجا شناسه زیر شبکه نامیده میشود) . با توجه به بایت آخر این زیر شبکه می تواند تا 254 کامپیوتر داشته باشد.

آدرسهای رجیستر نشده
سیستمهایی که از طریق اینترنت در دسترس هستند دارای آدرسهایی رجیستر شده و مجاز اند. اما الزما هر سیستمی که از اینترنت استفاده میکند دارای آدرس مجاز نیست. برای مثال شبکه های بسیاری وجود دارند که بدلایل امنیتی نباید سیستمهای آنها از طریق اینترنت دستیابی شوند. در این شبکه ها می توان از آدرس های رجیستر نشده یا Private هر کلاس جهت آدرس دهی استفاده کرد. سپس این شبکه ها می توانند از طریق یک دیواره آتش١ با آدرسی رجیستر شده به اینترنت متصل شوند. این آدرس ها در جدول 2-5 زیر آورده شده اند.

سوالات آزمون آیین نامه
شنبه 28 بهمن 1396 ساعت 23 و 44 دقیقه و 29 ثانیه
ممنون خیلی عالی بود
سوالات آزمون آیین نامه.آزمون آنلاین آیین نامه
یکشنبه 3 دی 1396 ساعت 01 و 21 دقیقه و 37 ثانیه
ممنون از سایت خوبتون. من هم توی سایتمون آموزش های زیادی گداشتم به سایت من
هم سر بزنید
How do you get rid of Achilles tendonitis?
شنبه 1 مهر 1396 ساعت 19 و 11 دقیقه و 10 ثانیه
Simply desire to say your article is as astonishing. The clarity in your post is just great and i can assume
you are an expert on this subject. Well with your permission let me to grab your RSS feed to keep updated with forthcoming post.

Thanks a million and please continue the gratifying work.
Foot Pain
دوشنبه 16 مرداد 1396 ساعت 03 و 41 دقیقه و 57 ثانیه
Very good article. I will be going through a few of these
issues as well..
reathalightford.hatenablog.com
چهارشنبه 7 تیر 1396 ساعت 12 و 34 دقیقه و 07 ثانیه
Hi Dear, are you genuinely visiting this web page daily, if so after that you will absolutely take
good know-how.
manicure
جمعه 8 اردیبهشت 1396 ساعت 04 و 07 دقیقه و 21 ثانیه
Hi there! This is my first visit to your blog! We are a collection of volunteers and starting a
new project in a community in the same niche.
Your blog provided us valuable information to work on. You have done
a wonderful job!
BHW
دوشنبه 28 فروردین 1396 ساعت 03 و 33 دقیقه و 58 ثانیه
I'm extremely impressed with your writing skills as well as with the layout on your blog.
Is this a paid theme or did you modify it yourself?

Either way keep up the excellent quality writing, it is
rare to see a nice blog like this one nowadays.
manicure
پنجشنبه 17 فروردین 1396 ساعت 13 و 47 دقیقه و 47 ثانیه
Hello there, You've done an excellent job. I'll definitely digg it and personally suggest to my
friends. I'm sure they will be benefited from this web site.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

درباره وبلاگ

مدیر وبلاگ : مهشید

آخرین پست ها

جستجو

نویسندگان

تصاویر زیباسازی نایت اسکین

بزرگترین گالری عکس


دریافت کد عکس تصادفی

فال روزانه
دریافت کد جملات شریعتی
نایت اسکین-جملات شریعتی