تبلیغات
Information Technology - انواع کابلهای شبکه
Information Technology
"تلاش کردن" بهترین راه رسیدن به موفقیت می باشد.

آرشیو

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

انواع کابلهای شبکه

کابل شبکه به عنوان یک رسانه ،وظیفه اتصال فیزیکی اجزای شبکه را بر عهده دارد. علیرغم اینکه امروزه شبکه های بی سیم جایگاه خاصی پیدا کرده و مشکلات کابل کشی را ندارند، اما هنوز 90 درصد شبکه ها از کابل برای اتصال استفاده می کنند. کابل شبکه انواع مختلفی دارد و بر اساس پروتکل مورد استفاده در لایه data link ویا توپولوژی شبکه، نوع مشخصی از آن می تواند به کار رود. یکی دیگر از نکاتی که در انتخاب نوع کابل اهمیت می یابد، زمینه استفاده شبکه و یا تعداد کاربران آن است . به این معنا که شبکه ای که به پهنای باند مشخصی نیاز دارد ، به کابلی احتیاج خواهد داشت که توانایی در اختیار قرار دادن آن پهنای باند را داشته باشد .
در مجموع سه نوع کابل مورد بررسی قرار می گیرد که عبارتند از:
1. Coaxial
2. Twisted pair
3. Fiber Optic


کابل coaxial یا هم محور
این کابل که از آن در سیستم ارتباط آنتن با تلویزیون و نیز شبکه های تلویزیونی کابلی استفاده فراوانی می شود ، از چند بخش تشکیل می گردد که بترتیب داخل به خارج عبارتند از:
1-هسته مسی 2-عایق 3-لایه ای رشته مانند از مس یا آلومینیوم 4-روکش بیرونی پی وی سی یا تفلون .
این کابل در گذشته در شبکه های با توپولوژی خطی استفاده می شد. نوع RG-8 آن در شبکه های thick ١ و نوع RG-58 در شبکه های thin به کار می رفت و نام کانکتورهای مورد استفاده نیز به ترتیب N connector و BNC بود.
در ادامه تصویری از ساختار این کابل نمایش داده شده است .قابل ذکر است که امروزه از کابل کواکسیال به علت هایی مثل عدم انعطاف پذیری کافی و همچنین مشکلات مربوط به termination در انتهای آن ، در شبکه های LAN استفاده نمی شود.

کابل های سری TP (cable Twisted Pair)
کابل های سری TP یا "زوج های به هم تابیده" امروزه رایج ترین کابل های مورد استفاده در شبکه ها هستند. کابلهای به هم تابیده دارای ویژگی هایی مانند انعطاف پذیری و خمش بالا و همچنین مقاومت بیشتر در برابر تداخلات امواج الکترو مغناطیسی می باشند. در این کابل ها بسته به نوع آن، 4 یا 8 رشته سیم عایق دار وجود دارد که به صورت 2 یا 4 زوج بوده وهر زوج با تعداد دور مشخصی در اینچ به هم تابیده شده اند . تابیده گی زوج سیم ها به این کابل ها اجازه میدهد تا علاوه بر تداخل بسیار کمتر داخلی (نویز سیمها روی هم) نسبت به اثر میدان های خارجی نیز مقاوم تر باشند.
این کابلها بر اساس میزان تحمل نویز نیز در دو نوع ارائه می شوند که عبارتند از کابلهای UTP (Unshielded) ، STP (Sheilded). کابل های سری STP نسبت به UTP دارای یک عایق از جنس فویل هستند که میان روکش بیرونی و رشته سیمها قرار می گیرد و کابل را نسبت به میدان های خارجی بسیار مقاوم تر می سازد. به همین علت این نوع کابل نسبت به نوع UTP گرانتر است. همچنین این نوع کابل بر خلاف UTP تنها دارای دو زوج(چهار سیم) می باشد. کانکتوری که برای کابل های UTP استفاده می شود ، RJ45 نام دارد.
در شکلهای زیر نمایی از کابل STP و کانکتور RJ45 مشاهده می شود.کابل های UTP انواع مختلفی دارند و در category های مختلفی تولید می شوند. در جدول 2-1 این categoryها به همراه موارد استفاده آنها آمده است.کابل های cat1 در شبکه های تلفن برای انتقال voice و نه data به کار می رفتند . کابل های cat2 مانند کابل های cat1 جهت انتقال voice به کار می رفتند ، اما شرکتIBM از این کابل به علت ارائه سرعت بالاتر برای اتصال ترمینال ها به کامپیوتر Mainframe نیزاستفاده کرد. همچنین این کابل در شبکه های token ring نیز استفاده شد. کابل های cat3 اساساً برای استفاده در شبکه های تلفن طراحی شدند و امروزه نیز استفاده فراوانی دارند. از این کابل در شبکه های اترنت با سرعت 10 مگا بیت یا 10BASE-T نیزاستفاده می شود. کابل های cat4 هم نسبت به cat3 سرعت انتقال بالا تری را فراهم می کنند(تا 16 مگابیت). رایج ترین کابل هایی که امروزه در شبکه های LAN به کار می روند کابلهای cat5 و cat5.eهستند .از کابل cat5 در شبکه هایی تا سرعت 100 مگابیت در ثانیه( Fast Ethernet) و ا زcat5.e در شبکه های تا سرعت 1000 مگابیت در ثانیه Gigabit Ethernet))استفاده می شود. قابل ذکر است که در شبکه های Ethernet تنها از دو زوج سیم این کابلها ،یکی برای ارسال داده و دیگری برای دریافت داده استفاده می گردد . مشابهت کابل های تلفن(cat3 ) وشبکه cat5)) این امتیاز را فراهم کرده که متخصصینی که شبکه های تلفن را نصب می کنند با کمی آشنایی توانایی نصب کابل های شبکه را نیز داشته باشند. کابل cat6 جدیدترین کابل معرفی شده برای اتصال سیستمها می باشد و ویژگی های برتری مانند سرعت انتقال 1000 مگابیت و مقاومت بیشتر در برابر تداخلات مغناطیسی به دلیل استفاده از عایق اضافی میان زوج ها را داراست.

کابل های فیبر نوری(Fiber Optic Cables)
کابل فیبرنوری اساساً کابلی متفاوت از کابل های کواکس یا به هم تابیده می باشد. این کابل برای انتقال اطلاعات به جای استفاده از ولتاژهای الکتریکی بر بسترهادی مسی ،از پالسهای نور روی رشته های پلاستیک یا شیشه استفاده می کند.یکی از مهمترین ویژگی های این کابلها بی اثر بودن تداخلات مغناطیسی روی آنهاست . همچنین این کابلها نسبت به پدیده تضعیف سیگنال نسبت به کابلهای مسی بسیار مقاوم ترند .در حالیکه سیگنال ها در کابلهای مسی حداکثر بین 100 تا 500 متر تضعیف می شوند ، بعضی از کابلهای فیبر نوری توانایی انتقال سیگنال تا120 کیلومتر بدون تضعیف قابل توجه را دارند. از دیگر ویژگی های فیبر نوری غیر قابل نفوذ بودن آنها (از طریق اتصال خارجی) به منظور در یافت اطلاعات است .
کابل فیبر نوری از یک هسته شفاف شیشه ای یا پلاستیکی (که در واقع هدایت کننده پالس هاس نور می باشد)که بوسیله یک لایه منعکس کننده به نام cladding در بر گرفته شده و همچنین دو لایه محافظ دیگر و پوشش خارجی تشکیل می شود. وظیفه لایه cladding انعکاس دادن پالس های نور ودرنتیجه حرکت رو به جلوی پالس می باشد.دو نوع کابل فیبر نوری وجود دارد که عبارتند از single mode و multi mode . تفاوت اصلی میان این دو نوع در ضخامت core و cladding آنهاست. کابل های single mode ، طول موج مشخصی از نور لیزر را به عنوان منبع نوری به کار می برند و به همین دلیل می توانند تا مسافت های طولانی آن را حمل کنند. این عامل باعث می شود این نوع کابل انتخاب اول برای اتصالات outdoor در فاصله های دور باشد.
نوع دیگر که multi mode نام دارد و ارزانتر است از LED به عنوان منبع نوری استفاده کرده و چندین طول موج را حمل می کند . این نوع کابل نسبت به نوع single انعطاف پذیرتر بوده و برای شبکه های LAN مناسب تر است. در مجموع نصب شبکه ها با استفاده از فیبر نوری نسبت به کابل های به هم تابیده یا کواکس بسیار پرهزینه بوده و به ابزار خاصی برای تست و نگهداری نیاز دارد.

hovercraft takedown cheats
یکشنبه 6 اسفند 1396 ساعت 16 و 15 دقیقه و 20 ثانیه
آیا تا به حال در مورد انتشار یک کتاب یا نویسنده مهمان در سایت های دیگر فکر کرده اید؟
من یک وبلاگ بر اساس همان اطلاعاتی که شما در مورد آن صحبت می کنید و واقعا دوست دارید که به اشتراک بگذارید
برخی از داستان ها / اطلاعات. میدانم که بازدیدکنندگان من از کار شما لذت خواهند برد.
اگر حتی از راه دور علاقه مند هستید، احساس رایگان به من ایمیل کنید.
monster castle cheats
جمعه 4 اسفند 1396 ساعت 20 و 30 دقیقه و 13 ثانیه
پاسخ های فزیکی در برابر این مسئله با استدلال های واقعی و
توصیف همه چیز در مورد آن.
How do you stretch your Achilles?
سه شنبه 28 شهریور 1396 ساعت 00 و 03 دقیقه و 30 ثانیه
You actually make it appear really easy together with your presentation however I to find this matter
to be really something that I feel I would never understand.

It kind of feels too complex and extremely broad for me.
I am taking a look ahead to your next publish, I will try
to get the dangle of it!
Can you increase your height by stretching?
جمعه 13 مرداد 1396 ساعت 18 و 21 دقیقه و 47 ثانیه
I don't know whether it's just me or if perhaps everyone else encountering issues with your blog.
It looks like some of the written text in your content are
running off the screen. Can someone else please provide feedback and let me know if
this is happening to them too? This may be a problem with my internet browser because I've had this happen before.
Thank you
foot pain bottom
دوشنبه 5 تیر 1396 ساعت 10 و 50 دقیقه و 24 ثانیه
Wonderful blog! I found it while browsing on Yahoo News.
Do you have any suggestions on how to get listed in Yahoo News?
I've been trying for a while but I never seem to get there!

Thanks
http://Shaynehelder.Soup.io
چهارشنبه 20 اردیبهشت 1396 ساعت 15 و 58 دقیقه و 32 ثانیه
Hi, Neat post. There's a problem with your website in internet explorer, may check this?
IE nonetheless is the market chief and a large portion of folks will leave out your wonderful writing because of this problem.
BHW
دوشنبه 28 فروردین 1396 ساعت 06 و 31 دقیقه و 00 ثانیه
If you would like to improve your knowledge only keep visiting this site and be updated with the latest news update
posted here.
BHW
چهارشنبه 23 فروردین 1396 ساعت 22 و 57 دقیقه و 00 ثانیه
Really no matter if someone doesn't understand after that its up to other viewers that
they will help, so here it happens.
manicure
سه شنبه 22 فروردین 1396 ساعت 08 و 24 دقیقه و 51 ثانیه
Very great post. I just stumbled upon your blog
and wished to say that I've truly enjoyed
surfing around your blog posts. In any case I'll be subscribing in your feed and I hope you write once more soon!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

درباره وبلاگ

مدیر وبلاگ : مهشید

آخرین پست ها

جستجو

نویسندگان

تصاویر زیباسازی نایت اسکین

بزرگترین گالری عکس


دریافت کد عکس تصادفی

فال روزانه
دریافت کد جملات شریعتی
نایت اسکین-جملات شریعتی